Desatero k ochraně měkkého cíle

27.03.2025

Policie České republiky ve spolupráci s Ministerstvem vnitra připravila soubor doporučení pro zvýšení bezpečnosti tzv. měkkých cílů – tedy míst, která jsou veřejně přístupná, pohybuje se v nich větší počet osob a nejsou primárně určena k obraně proti násilným útokům. Patří sem například školy, nemocnice, obchodní centra, úřady či kulturní a sportovní akce.

Tato doporučení pomáhají provozovatelům, zaměstnancům i zřizovatelům lépe analyzovat zranitelná místa, vytvořit krizové a bezpečnostní plány, nastavit pravidla pro evakuaci, vyškolit personál a spolupracovat se složkami integrovaného záchranného systému (IZS). Cílem je připravit se na možné ohrožení a minimalizovat rizika pro zaměstnance i veřejnost.

Desatero uvedené níže představuje praktický návod, jak systematicky budovat odolnost měkkého cíle a zvýšit jeho připravenost na mimořádné situace.

  1. Charakterizujte a analyzujte svůj měkký cíl, svoji bezpečnost i zranitelnost.

  2. Nastavte jednotný postup pro identifikaci hrozeb.

  3. K zabezpečení měkkého cíle využívejte metodickou podporu pro tvorbu bezpečnostního a krizového plánu a konkretizujte odpovědné osoby za plnění dílčích opatření.

  4. Nastavte režimová opatření a jejich dodržování vyžadujte a kontrolujte.

  5. Standardizujte postupy evakuace a invakuace.

  6. Vytvořte plán interní komunikace a koordinační plán pro případ incidentu. Každý musí vědět, co má dělat.

  7. Nastavte pravidelná vzdělávání zaměstnanců, využívejte systém BOZP.

  8. Realizujte pravidelné interní nácviky pro zvládání mimořádné situace. Šiřte osvětu postupu "Utíkej, schovej se, bojuj!"

  9. Spolupracujte se složkami IZS i územní samosprávou.

  10. Buďte připraveni, při přípravách se neostýchejte zavolat si o odborné konzultace a pomoc na linku pro ochranu měkkých cílů 800 255 255.

Zdroj:
Policie České republiky – Ochrana měkkých cílů
(Ministerstvo vnitra a Policie ČR poskytují metodickou podporu a konzultace k zabezpečení veřejně přístupných prostor.)